I

E I K M O P R S T


Insultas – tai ūminis nervų sistemos veiklos sutrikimas, kurį sukelia galvos smegenų deguonies badas, arba kraujosrūva į smegenis. Insultai būna išeminiai (kraujagyslės užsikimšimas) ir hemoraginiai (kraujo išsiliejimas į smegenis) Išeminis insultas sudaro apie 75 proc. visų galvos smegenų insultų. Išeminį insultą sukelia kraujagyslės užsikimšimas, dėl kurio nutrūksta deguonies ir gliukozės tiekimas galvos smegenims, o tai nulemia medžiagų apykaitos procesų sutrikimą pažeistoje smegenų audinio srityje.

Rizikos veiksniai – genetinis polinkis sirgti kraujagyslių ligomis, smegenų bei širdies ir kraujotakos ligomis, cholesterolio ir gliukozės kiekio padidėjimas kraujyje, nutukimas, aukštas kraujospūdis, mažas fizinis aktyvumas, rūkymas, emocinė įtampa, stresas.

Mažina insulto riziką – sveikas gyvenimo būdas, normalus kūno svoris, atsisakymas rūkyti, saikingas alkoholio vartojimas, reguliari mankšta, sveika mityba.


Išsėtinė sklerozė – tai centrinės nervų sistemos lėtinė liga, kai sutrinka nervinių skaidulų funkcija, nes irsta šių skaidulų dangalas – mielinas. Paprastai galvos smegenys siunčia į likusią organizmo dalį elektrinius signalus ir gauna juos per nugaros smegenų nervinių skaidulų pluoštus. Atskiros nervinės skaidulos padengtos balta, daug riebalų turinčia medžiaga, vadinama mielinu. Dėl šio mielininio dangalo izoliacinių savybių užtikrinamas taisyklingas ir greitas elektrinių signalų plitimas. Signalai galvos smegenims suteikia informaciją ir jomis informacija per nugaros smegenis perduodama atgal. Jei CNS pažeidžiama ir ne visi signalai persiunčiami, kai kurių organizmo dalių veikla gali pablogėti.

Simptomai
– sensoriniai (jutimų), regos, šlapimo pūslės, koordinacijos sutrikimai, galvos svaigimas, judėjimo sunkumai, spastiškumas, nuovargis, nuotaikos svyravimai, lytinės sferos problemos.